Archiwum artykułów

9. Kiedy pozytywne rozpatrzenie wniosków do projektu planu wymaga powtórzenia procedury planistycznej?

2010-07-05 12:58
Opinia Redakcji Portalu:   Zawsze. Odrębną kwestią jest wymagany zakres ponawianej procedury - w wersji minimalnej będzie to ponowne wyłożenie do publicznego wglądu.

8. Czym różni się formalny brak opinii do projektu planu od nieuwzględnienia opinii negatywnej?

2010-07-05 12:57
Opinia Redakcji Portalu:   Merytorycznie - niczym. Dlatego pozostaje zagadką po co jest formalny wymóg opiniowania. 

7. Czy organ nadzoru i sąd administracyjny mają prawo stwierdzić nieważność tylko części ustaleń planistycznych jeśli są one integralnie związane z rozwiązaniami merytorycznymi?

2010-07-05 12:56
Opinia Redakcji Portalu: Stwierdzenie nieważności części ustaleń planu miejscowego to jednocześnie pozostawienie w obiegu prawnym pozostałych ustaleń, które automatycznie tworzą nowy  planistyczny "byt", często mocno odbiegający od zamysłu rady gminy określonego w uchwale intencyjnej. Ponadto...

6. Czy temu samemu podmiotowi można wydać nowe warunki zabudowy jeśli przedmiot wniosku jest identyczny ze „starym” wnioskiem, na podstawie którego już ustalono warunki zabudowy dla danej działki?

2010-07-05 12:53
Opinia Redakcji Portalu:  Kluczowym w tej kwestii jest rozstrzygnięcie co formalnie może być przedmiotem wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Generalnie wydaje się, że przedmiotem zmiany nie może być ten element ustaleń  "starych" warunków zabudowy, który wynika z dokonanych analiz...

5. Czy przy ustalaniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu analiza zainwestowania w tzw. obszarze analizowanym powinna obejmować istniejące samowole budowlane?

2010-07-03 14:38
Opinia Redakcji Portalu:  Analiza zainwestowania w tzw. obszarze analizowanym nie powinna obejmować istniejących samowoli budowlanych.

4. Czy istniejące użytki leśne, przeznaczane w planie miejscowym do adaptacji jako tereny rekreacyjno-parkowe, ale inne niż planistyczne lasy (LS), powinny być uwzględniane przy planistycznym ustalaniu zabudowy w ich sąsiedztwie?

2010-07-02 14:34
Opinia Redakcji Portalu: Jeśli jest to istniejący drzewostan leśny należy określić nieprzekraczalną linię zabudowy wynikającą z wymogów ochrony przeciwpożarowej (zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie)

3. Czy w decyzji o warunkach zabudowy można narzucić inwestorowi ilość kondygnacji budynku, większą, niż sobie tego życzy?

2010-07-02 13:12
Opinia Redakcji Portalu: Tak - ale tylko w szczególnej sytuacji, na podstawie przepisów odrębnych (np. ze względu na uwarunkowania ochrony konserwatorskiej) 

2. Czy gmina przy sporządzaniu planu zagospodarowania przestrzennego danego obszaru jest związana treścią wydanych na tym obszarze decyzji o pozwoleniu na budowę?

2010-07-02 12:54
Opinia Redakcji Portalu: Tak - jeśli wydane decyzje o pozwoleniu na budowę są ostateczne. W takim bowiem przypadku, w świetle przepisów art. 65 ust. 2 ustawy planistycznej, plan miejscowy nie "wygasza" decyzji o warunkach zabudowy wydanych na potrzeby tych pozwoleń na budowę nawet jeśli te...

1. Czy można uchwalić plan miejscowy dla mniejszego obszaru niż określony w uchwale intencyjnej?

2010-07-02 12:20
Opinia Redakcji Portalu: Można - warunkiem dopuszczalności takiego rozstrzygnięcia jest możliwość poprawnego merytorycznie wyodrębnienia takiego obszaru i zachowanie wymogów w zakresie procedury planistycznej. Wynika to wprost z przepisów ustawy planistycznej w części odnoszącej się do procedury...
Wpisy: 11 - 19 z 19
<< 1 | 2