17. Czy nieprawidłowa treść załącznika do uchwały, dotyczącego kwestii rozpatrzenia przez radę gminy uwag do projektu planu miejscowego (art. 20 ust.1 ustawy) może być przyczyną stwierdzenia nieważności uchwalonego planu miejscowego?

2010-07-14 13:33

Opinia Redakcji Portalu: 

Na początek istotna uwaga generalna: w art. 20 ust.1 ustawy planistycznej jest mowa o uchwale rady gminy kończącej procedurę planistyczną tj. uchwalającą plan miejscowy.
Zgodnie z kompleksowym odczytaniem przepisów ustawy planistycznej, regulujących kwestię etapów procedury planistycznej, rozstrzygnięcie rady gminy, o którym mowa w art. 20 ust.1 ustawy może zawierać jedynie wykaz uwag nieuwzględnionych przez radę a jednocześnie wyłącznie spośród tych, które nie zostały wcześniej uwzględnione przez wójta.
Zdarza się dość często, że w takim załączniku umieszczane są także wykazy uwag częściowo uwzględnionych lub uwzględnionych całkowicie przez radę.
Rada gminy ma oczywiście prawo uwzględnić w części lub w całości uwagi odrzucone wcześniej przez wójta - taka decyzja rady oznacza jednak konieczność wykonania tego „uwzględnienia” przez organ sporządzający plan miejscowy czyli przez wójta – a więc ponowienia w niezbędnym zakresie procedury planistycznej.
Jeśli zaś, co również ma niekiedy miejsce, „uwzględnienie” zostało przeprowadzone prawidłowo przed uchwaleniem planu miejscowego – wtedy nieprawidłowa jest tylko treść załącznika, co może stanowić przesłankę do stwierdzenia nieistotnego naruszenia prawa.
W sytuacji, gdy załącznik do uchwały uchwalającej plan miejscowy zawiera także wykazy uwag częściowo uwzględnionych lub uwzględnionych całkowicie przez radę, ale takie stanowisko rady jeszcze nie zostało „wykonane” przez wójta, świadczy to o naruszeniu procedury sporządzania planu miejscowego i w konsekwencji stanowi podstawę do stwierdzenia przez organ nadzoru lub sąd administracyjny nieważności całej uchwały.

*   *   *

Na marginesie powyższego zauważyć należy, że przepisy dotyczące procedury planistycznej nie określają dopuszczalnej liczby wyłożeń projektu planu miejscowego do publicznego wglądu.

Podstawowa zasada, która powinna być przestrzegana w tym względzie, dotyczy zakresu wykładanej wersji projektu planu – powtórnemu (kolejnemu) wyłożeniu powinny podlegać wyłącznie te fragmenty projektu planu miejscowego, które uległy zmianom w konsekwencji uwzględnienia uwag zgłoszonych do poprzedniej wersji projektu planu miejscowego podczas wyłożenia tej wersji do publicznego wglądu.

Należy mieć na względzie, że projekt planu (lub jego fragment), do którego wprowadzono korekty wynikające z uwzględnienia uwag, w sensie prawnym jest nowym projektem planu o którym mowa w art. 17 pkt 4 upzp.

W wymiarze formalno-prawnym powtórnemu (kolejnemu) wyłożeniu nie podlegają te fragmenty projektu planu miejscowego, do których nie zgłoszono zastrzeżeń.

 


 

Skomentuj problem

Nie znaleziono żadnych komentarzy.